Otázky a odpovědi: FAQ Sphynx

 • Kotě s PP nebo bez PP?

  Proč kotě s PP?
  1. mám jistotu, že kočka odpovídá plemeni
  2. chovatel musí dodržovat chovatelský řád
  3. mám v ruce kupní smlouvu, v případě problému se mám kam obrátit
  4. správný chovatel mi kdykoliv ochotně poradí
  5. kotě je socializované, očkované a odčervené testované na genetické choroby
   
  • Proč ne kotě bez PP?
  1. nemohu poznat, jestli je kotě daného plemene či nikoliv
  2. množitel nemusí dodržovat nic a množí čistě pro zisk
  3. kotě nemusí být očkované ani základní vakcínou, natož odčervené
  4. může mít skryté nemoci a genetické vady, které se projeví později
  5. v důsledku můžete mít víc starostí než radostí a prázdnou peněženku
   
 • Proč jsou Sphynxové bezsrstí, je to nějaká uměle vyšlechtěná abnormalita?

  Bezsrstost je přirozená spontánní genová mutace vytvořená přírodou, žádný laboratorní pokus. Nahá koťata se v minulosti 
  objevovala ve vrzích normálně osrstěných, domácích nebo čistokrevných koček na různých místech světa, ale žádný chovný program nebyl zaznamenán dříve než začátkem dvacátého století. 
   
  Jedněmi z prvních známých bezsrstých koček byli Nellie a Dick které v roce 1902, darovali místní Pueblo Indiání panu a paní 
  Shinickovým z Albuquerque v Novém Mexiku. Výskyt dalších bezsrstých kočkek byl zaznamenán v roce 1909 v Indii, v Maroku (1934) a  ve Francii (1938). Některé zdroje zmiňují i další země.
   
  Gen pro bezsrstost je recesivní. To znamená, že aby byl potomek bezsrstý, musí dostat po jednom bezsrstém genu od každého z rodičů. Ti tedy musí být buď sami bezsrstí, nebo bezsrstý gen musí oba nést. V populaci volně žijících koček se taková mutace udrží nesnadno, ale s pomocí šlechtění chovateli se ustálila a dala vzniknout plemeni Sphynx.
  www.tyrellsphynx.com
 • Odkud Sphynxové pocházejí?

  Název Sphynx je poněkud matoucí, že jde o plemeno z Egypta. Plemenu Sphynx se nejdříve říkalo „Mexická bezsrstá“, pozdějí 
  „Moon stone cats“ (Měsíční kočky) a až později se ustálil název Sphynx, právě proto, že lidem připomínaly Egyptské sošky, nebo kresby v pyramidách. 
   
  Dnešní Severoamerický (někdy také nazývaný Kanadský) Sphynx, jak název napovídá, byl vykřížen z bezsrstých koček pocházejících ze dvou míst v Severní Americe. Prvním bylo Ontario v Kanadě, kde se v 30. ledna 1966 černobílé domácí kočce Elizabeth narodil černý bezsrstý kocourek jménem Prune. V roce 1967 se Yanina Bawa která se těchto koček ujala, rozhodla Elizabeth zkřířit s jejím bezsrstým synem. Tím začal první chovný program, tato linie však po několika letech vzhledem ke zdravotním komplikacím zanikla.
   
  Další známý zdroj holých koťat byl v Minnesotě. V roce 1975 našla domov na jejich farmě hnědá krátkosrstá tabby kočka jménem Jezabelle, porodila zde dvě holé kočičky- hnědou tabby Epidermis a o rok později Dermis.
   
  V letech 1978 a 1980 našly místní děti na ulicích Toronta tři nahá koťata. Jedno z koťat, Bambi nikdy nebyl použit k chovu, ale bylo o něm napsáno několik článků. Díky němu se vznikající plemeno dostalo do podvědomí širší veřejnosti. Zbylé dvě holé kočičky, modrobílou Palomu, a černobílou Punkie, poslala paní Smith Dr. Hugo Hernandesovi do Holandska který použil k přikřížení Devonrexe. 
  Dále pak probíhalo cílené křížení, jednak mezi Sphynxy, ale přikřižovali se další Devonrexové a později i ASH (americká krátkosrstá) a DSH (domácí krátkosrstá).
  www.tyrellsphynx.com
 • V jakých barvách se Sphynxové chovají?

  Sphynxové se chovají ve všech barevných varietách a kresbách jako ostatní plemena. Mají základní a ředěné barvy (černá, čokoládová, červená, modrá, lila a krémová). Samozřejmě želvovinové v těchto barvách, bikoloři s různým podílem bílé a mohou být i s tabby kresbou, většinou tygrovanou. Jsou také variety s odznaky a to nejen se siamským zesvětlením (point), ale i s barmským (sepia) nebo tonkinským (mink). Sphynxové se chovají také v bílé barvě s modrýma, oranžovýma, zelenýma nebo různýma očima. Některé z barev nebo kombinací jsou méně obvyklé než jiné.
   
  U Sphynxů se nevyskytuje skořicová a fawn barva, v minulosti se kontrolním křížením ukázalo, že takto registrovaní jedinci měli 
  chybně určenou barvu.
  Jelikož není u Sphynxů omezení jaké barevné variety se navzájem mohou spojovat, vzniká velké množství kombinací barev a kreseb. To je na jednu stranu zajímavé v tom, že vrhy jsou většinou celkem pestré, nevýhodou je komplikovanost určování barev a kreseb, vyžadující jak zkušenosti, tak dobrou znalost genetiky barev.
  www.tyrellsphynx.com
 • Je Sphynxům zima, jsou choulostiví a nemocní?

  Jestli je Sphynx choulostivý na chlad, mají-li majitelé kočičku oblékat, přitápět nebo použít elektrickou vyhřívací dečku, trpí-li Sphynxové ve zvýšené míře chorobami, to jsou časté dotazy. Zdravý a silný dospělý Sphynx je odolná kočka. Mutace se objevila v chladné Kanadě, a to dokonce v zimním období. Byla to přirozená a odolná mutace. Problémy se objevily až po velmi úzké a opakované příbuzenské plemenitbě. To dalo plemeni dnes těžko odstranitelnou nálepku, že jde o křehké a choulostivé kočky. 
  Tak jako u lidí, i u Sphynxů platí, že otužilý a dobře opečovaný jedinec je jak tělesně, tak duševně odolný. Tím, že budeme Sphynxe zbytečně oblékat nebo jinak zahřívat jej zchoulostivíme. Na druhou stranu, Sphynxe zvyklého na teplo nemůžeme přenést do chladného prostředí naráz, ale musíme jej otužovat postupně. Obvyklá pokojová teplota, při které je příjemně lidem, je pro Sphynxe naprosto přijatelná a pokud je mu chladno, což ostatně dělají i jiná plemena, najde si teplé místečko, v křesle, na televizi nebo monitoru počítače, v pelíšku anebo se přitulí ke zvířecímu kamarádovi. Důležité je mu dát možnost a svobodnou volbu. 
  Díky větší náchylnosti k prochladnutí, je u Sphynxů častější výskyt respiračních onemocnění, proto vyloženě studený odchov a průvan Sphynxům nesvědčí. 
  Vzhledem ke zvýšené konzumaci potravy mají častěji zažívací problémy způsobené přebytkem tuků, vhodná strava zažívací problémy vyřeší. 
  V některých liniích se vyskytuje ve větším měřítku srdeční vada (hypertrofická kardiomyopatie- zkráceně HCM). Je to vada dědičná a proto někteří chovatelé své kočky pravidelně a opakovaně testují, aby případné pozitivní jedince vyřadili z chovu a zamezili dalšímu rozšiřování. 
  Dřívějším křížením s Devonrexem se do linií Sphynx dostala vrozená nemoc- spasticita a Rexové mají poněkud křehký imunitní systém a málopočetné vrhy. V zájmu zlepšovámí plemene Sphynx se dnešní chovatelé snaží křížením čistých Sphynx dostat Devonrexe, a potažmo tyto problémy, co nejdále z rodokmenů.
  Koťata jsou podstatně náchylnější, a to zejména na respirační choroby, ale dospělí Spxynxové ze zdravých chovů nejsou o nic víc náchylní k nemocem než jiná plemena. Obzvláště některé linie jsou dokonce zdravější než mnohá jiná plemena.
  www.tyrellsphynx.com
 • Jací jsou na omak? Proč jsou někteří méně a jiní více chlupatí?

  Pokožka Sphynxe je nejčastěji přirovnávána k teplé broskvi nebo semiši. Na omak je jejich kůže velmi příjemně měkká, heboučká a teplá až horká. Není to tím, že by měli vyšší teplotu než jiné kočky, ale díky chybjející izolační vrstvě chlupů. 
  Sphynxové nejsou úplně bezsrstí, při bližším pozorování uvidíte, že je kůže pokrytá jemným chmýřím. Každý Sphynx má trochu jinou kůži, množství, hustotu a jemnost chloupků. Kůže některých je velmi jemná a tenká, zatímco jiní mají kůži tužší. Někteří mají více, jiní měně podkožního tuku. Chloupky jsou delší nebo kratší, u některých jsou velmi jemné, propůjčující sametový pocit.
   
  Každý Sphynx je trochu jiný na omak. 
  Standardy všech organizací povolují milimetrové chmíří po těle a nepatrně delší chloupky jsou povoleny na nose, vnější straně uší, tlapkách, ocase, u kocourů na varlatech. Přesto, že jde o čistého Sphynxe, může se stát, že  vlivem změn (roční období, hormonální změny např. v březosti nebo při častých říjích, po kastraci…) nepatrně víc chlupy holému Sphynxovi narostou nebo naopak chlupatější kočce vypadají. Je to zcela normální jev. Nicméně nadměrně ochlupení  Sphynxové (s dlouhými chlupy na celém ocase, stehnech, lopatkách, celém obličeji... ) se občas v některých liniích nebo spojení vyskytují. Je to vlivem působení polygenů, náhodným objevením Rex genu případně špatnou selekcí. Záleží na tom, zda se v dané linii nežádoucí chlupatost náhodně objevila nebo je li silně upevněná. Typově kvalitní kočka s větší mírou ochlupení je pro chov cenější než úplně holá kočka špatného typu, záleží ovšem na chovatelově zkušenosti a dovednosti s tímto pracovat. Zvýšená chlupatost kotěti nebrání být skvělým mazlíkem.
  Je nutné odlišit F1 nebo F2 křížence kteří jsou díky přítomnosti dominantního genu pro délku srsti [Hr] úplně osrstění. Kříženci 
  mohou v další generaci mít bezsrsté potomky s různou kvalitou kůže a množstvím chloupků, to záleží hlavně na kvalitě přikříženého Sphynxe.
  www.tyrellsphynx.com
 • Je kůže Sphynxe lehce zranitelná a jsou jizvy vidět?

  Matka příroda sice Sphynxům nedala srst, zato vlivu prostředí přizpůsobila jejich kůži. Každý veterinář nebo chovatel který někdy dával Sphynxovi injekci byl velmi překvapen tloušťkou a pevností jeho kůže. Velké a hluboké jizvy jsou na kůži viditelné, ale 
  menší poranění případně škrábnutí se hojí bez viditelných následků. Někteří veterináři při kastraci koček používají ke spojení kůže na břiše tkáňové lepidlo případně typ stehů používaných v plastické chirurgii. Jizva je pak téměř neviditelná. Břišní stěna se samozřejmě musí šít s použitím klasického šicího materiálu.
  www.tyrellsphynx.com
   
 • Je bezsrstost jediné co odlišuje Sphynxe? Jakou mají povahu?

  Bezsrstost je patrná na první pohled a tak to bývá první důvod, proč lidé Sphynxe chtějí. Pokud ale poznají naháčky blíže, pochopí, že bezsrstost je jen takový bonus k jejich naprosto unikátní povaze a chování, které v kočičím světě nemá obdoby. Velmi časté a trefné je rčení že Sphynx je něco mezi kočkou, psem, dítětem a opičkou. Sphynxové jsou nadmíru inteligentní, hravá, láskyplná, zvědavá, důvěřivá a bezelstná stvoření. Velmi přilnou ke svým majitelům. Dokáží dát najevo opravdu hodně lásky, a také hodně lásky a pozornosti potřebují. Pokud jsou nechaní o samotě, strádají, mohou se projevit poruchy chování a mají i sklony ke stresu což může oslabit jejich imunitu. Sphynxové milují společnost lidí a dobře vychází i s ostatními zvířaty.
  www.tyrellsphynx.com
 • Jsou Sphynxové odtažití a neradi se mazlí, jak se často píše?

  Naprostý nesmysl! Sphynxové jsou vstřícní a přítulní i k návštěvníkům a lidem které neznají. Rozhodně to nejsou plaché nebo 
  odtažité kočky. Sphynxové jsou kočky, které naopak vyžadující neustálý kontakt. Vrhají se do náručí šokovaným návštěvám a důvěřivě jim usínají na klíně. Jsou to malí nohsledi a pomocníci při každé domácí práci. Tělesný kontakt je pro ně velmi důležitý, chtějí být svým dvounožcům co nejblíže. Spí v posteli u hlavy, pod peřinou nebo v náručí, odpočívají na klíně, ramenou a chtějí se neustále chovat a pusinkovat.
  www.tyrellsphynx.com
   
 • Co zahrnuje péče o bezsrstou kočičku? Vyžadují Sphynxové jiné krmení?

  To, že Sphynxové nemají srst ještě neznamená, že není potřeba o ně pečovat. Protože srst, která normálně absorbuje kožní 
  výměšky a chrání kůži před zašpiněním chybí, Sphynxové se musí pravidelně koupat. Většina z nich také koupání dobře snáší, protože je chovatelé na kontakt s vodou zvykají již od útlého věku. 
  Koupáním se z kůže odstraní maz, pot a špína. Frekvence koupání závisí na míře ušpinění a typu kůže. Obvyklé je koupání týdně nebo ednou za dva týdny. Po koupeli se čistí ouška, ve kterých se Sphynxům tvoří mnohem více mazu než jiným kočkám, zastřihnou se změklé špičky drápků a vyčistí okolí drápků, kde se také kumuluje maz a špína. 
  Sphynxové mají rychlejší metabolizmus, a proto hodně jedí. Vyžadují kvalitní  krmivo s vysokým obsahem bílkovin, ale nižším množstvím tuků, neboď ty jejich zažívání zatěžují. Obvykle mají neustále nasypány granulky a k dispozici čerstvou, pitnou vodu. Dále mohou být krmeni domácí stravou. Záleží, na co byli od chovatele zvyklí a co jim chutná, ale hlavně co vyhovuje jejich zažívání, jako konzervy, kapsičky, maso, sýry, ryby, jogurty a jiné kvalitní dobroty.
  www.tyrellsphynx.com
 • Jsou opravdu Sphynxové vhodní pro alergiky?

  Původcem alergie jsou buď chlupy, lépe řečeno roztoči kteří se v chlupech drží, nebo (a to je hlavní původce alergických 
  reakcí na kočku) alergen který je obsažen ve slinách a v produktech mazových žláz v kůži koček. Jedná se o glykoprotein, který byl vědci pojmenován Fel d1 (zkratka pro Felis domesticus). Protože všechny kočky ať dlouhosrsté, krátkosrsté, kudrnaté či bezsrsté mají mazové žlázy, produkují šupinky odumřelé kůže i sliny, všechny jsou potenciálními původci alergie. O žádném plemeni tedy nemůžeme říci, že by jeho zástupci nevylučovali žádné alergeny. Pokud ale pacient ví, jaký typ alergie má, může to rozhodnout, s jakým plemenem pravděpodobně nebude mít obtíže. 
  Pokud má pacient alergii na prach a roztoče a ne na tento protein, Sphynx by pro něj mohl být řešením, protože na holé kůži se 
  prachové částečky ani roztoči nedrží zdaleka tolik jako v chlupatém kožíšku. Pokud má pacient alergii na tento protein, často 
  nepomůže ani Sphynx, nicméně pokud je alergie velmi mírná, tím, že se Sphynx koupe (a tím se produkce alergenů sníží), je možné že soužití se Sphynxem problém rovněž nebude. Je tady ale riziko stupňování alergických reakcí a každopádně alergolog pořízení jakékoliv kočky nedoporučí.
  www.tyrellsphynx.com
 • Je opravdu chov Sphynxů tak náročný? V čem náročnost spočívá?

  Ano, chov Sphynxů je po všech stránkách náročný.

  V prvé řadě odchov koťat Sphynxů je těžší než odchov jiných plemen. Vyžaduje neustálou přítomnost chovatele, což je při 
  zaměstnání mimo domov často nereálné. Většina Sphynx maminek je silně fixovaná na svého majitele, během  porodu a při péči o koťata, na něj jeho přítomnost a pomoc plně spoléhá. 
  Koťata všeobecně, tak jako všechna mláďata, nemají do určitého věku plně vyvinutou tělesnou trmoregulaci. Výkyvy teplot samozřejmě lépe snáší koťata se srstí která do velké míry tělíčko ochrání před prochladnutím i přehřátím. Obojí, podchlazení i přehřátí, může mít fatální následky. Podchlazená koťata přestávají sát a jestli kotě přežije, rozhodují někdy pouhé hodiny. 
  Sphynx koťata jsou také, více než koťata jiných plemen, náchylná na URI (komplex nemocí horních cest dýchacích) a s tím spojené infekce očí. Na tyto potíže nezkušenému chovatli častěji umírají koťata, a nebo i vymírají celé vrhy. Po špatně léčené infekci očí případně zůstává trvale poškozená rohovka pokud kotě o oko úplně nepříjde.
  Nošení koťat matkami za kůži na krku je u Sphynxů také často nebezpečné. Jemná tenká kůže je velmi zranitelná, hrozí poranění a infikování ran, kterému často koťátka podlehnou.
  Častý je velmi problematický přechod z mateřského mléka na pevnou stravu, tzv. weaning imbalance, provázený zvracením, průjmy, dehydratací, rychlým úbytkem na váze a oslabením vedoucím až ke smrti. 
   
  Genetické znalosti: Jde o práci s recesivním genem a pro kvalitní chov Sphynxe je nutná i pokročilá znalost genetiky. 
  Bohužel někteří neseriózní chovatelé lecos skrývají, například pracují s liniemi zatíženými geneticky podmíněnými chorobami. Setkání s takovým chovatelem může budoucího majitele-laika, neznalého situace, chovatelských stanic a linií se kterými pracují, stát mnoho bezesných nocí, nemalé finance a v nejhorším případě i ztrátu kočky.  To platí nejen při koupi mazlíka, ale zejména při pořizování chovné kočky.
  www.tyrellsphynx.com
   

   

 • Jak a kde sehnat kotě Sphynx?

  Výběr správného chovatele je to nejdůležitější.
  Předtím, než se rozhodnete pro koupi domácího mazlíčka, ať se jedná o jakékoliv zvířátko, měli byste zvážit, jestli jste ochotní a 
  schopní věnovat se péči o něj.  Uvědomte si, že je to odpovědnost a závazek na mnoho let. Sphynxové jsou nesmírně příchylní ke svému člověku. Potřebují jeho společnost a lásku. Máte-li zkušenost s přítulnou kočkou, pak vězte, že i ta nejpřítulnější kočka se Sphynxovi nevyrovná. Jste- li velmi zaneprázdnění, často cestujete, není Sphynx pro Vás vhodné plemeno. Sphynxům je nejlépe ve společnosti lidí a další kočky (nebo koček) ať již bezsrsté nebo chlupaté. Vycházejí dobře i se psy, pokud jsou oni ochotní k přátelství. Pokud máte zájem o chov, měli byste vědět, že je to činnost opravdu náročná na čas, finance i znalosti, ale zejména emocionálně velmi náročná
  Jestliže jste si jistí že máte dostatek lásky, času a chuti sdílet život s nahatým stvořením, nezbývá než najít chovatele. Dejte si 
  na čas a neunáhlete se.Chvatele najdete v na internetu, někdy v inzerátech, zřídkakdy na výstavách. Dobrých chovatelů tohoto vzácného plemene není mnoho Dejte také na doporučení, kontaktujte a/nebo navštivte více chovatelů, seznamte se s majiteli jejich předešlých koťatek. Porovnejte nejen ceny, ale zejména přístup a servis, který chovatel nabízí nejen před, ale hlavně po koupi koťátka.
  chovatelských praktik a postupů které použil. Měl by vás například upozornit na přímou, ale i vzdálenější příbuzenskou plemenitbu a důvod proč tuto chovatelskou metodu zvolil. Jak jsem již zmínila výše, příliš intenzivní příbuzenská plemenitba může přinést řadu problémů a vám jde určitě o koupi kotěte zdravého a vitálního. Zatajení rodokmenu nevěstí nic dobrého!
  Je důležité najít zavedenou chovatelskou stanici a opravdu odpovědného chovatele, který problematice i úskalí chovu Sphynxů rozumí. Chovatele, který neprofituje z kvantity odchovaných a prodaných koťat, ale chová pro radost a jde mu především o kvalitu a spokojené majitele. Vyvarujte se chovatelů kteří koťata vychovávají s malou péčí a náklady. Takové kotě nemusí být dostatečně socializované a zvyklé na kontakt s člověkem. Může být také předčasně odstavené a/nebo nedostatečně vakcinované a odčervené. To může způsobit snížení jeho imunity a náchylnost k dalším chorobám pokud již nemocné není. A Vy se přece chcete z koťátka radovat a ne trávit čas (a peníze) návštěvami veterináře. 
  Dobrý chovatel na svých kočkách nešetří. Chovu věnuje mnoho času a úsilí a má mnohem větší výdaje za kvalitní žrádlo, veterinární péči, testování, výstavní poplatky, nové chovné jedince a mnoho dalšího. Jeho cílem je zlepšování standardu plemene a genetického zdraví, ne pouze produkování koťat za účelem finančního zisku. Takový způsob chovu je pak spíše ztrátový, a to i přes to, že jde o plemeno s vyšší pořizovací hodnotou
  Je-li váš zájem vážný, chovatel by Vám měl sám nabídnout, aby jste ho navšťívili chcete-li. Dobrý chovatel nechce a ani nemá před Vámi co skrývat. Musíte na druhou stranu pochopit, že chodit se k chovateli jen podívat ze zvědavosti, přestože že víte, že kotě nekoupíte není vhodné. Pokud pozvání k návštěvě přijmete, měli byste být přivítáni kočkami veselými, čistými a zdravě vzpadajícími. U chovatele by mělo být čisto, ale může Vás překvapit pach nekastrovaných kocourů. Nikdy nekupujte od nesvědomitého chovatele kotě v zuboženém stavu vykazující známky nemoci jen z důvodu, že je Vám ho líto. Nebude-li mít takový chovatel odbyt pro svá nemocná koťata, bude muset chov ukončit.
  Chovatel by měl být ochotný a nápomocný, před i po prodeji. Sledujte, jak se ke svým kočkám chová, jak je má ubytované, jestli mají čisté záchody, dostatek jídla apod. Chovatel by Vám měl věnovat svůj čas a zodpovědět všechny dotazy. Nestyďte se ptát, neexistují hloupé otázky! 
  Dobrý chovatel chápe, že jste nováčci a se vším Vám rád poradí a pomůže. Bude se určitě také ptát. Není to z pouhé 
  zvědavosti. Chce se jen přesvědčit že jeho miminko najde dobrý domov, kde bude milováno a dostane se mu té nejlepší péče. Kotěti které Vám chovatel prodává pomohl na svět a staral se o něj mnoho týdnů. Bude Vám nápomocný kdykoliv budete potřebovat a od Vás bude milé když mu krátce napíšete nebo zavoláte jak se kotě má, jak roste a případně přiložíte nějaké fotky. 
  Seriózní chovatel Vám s kotětem (i když se jedná o mazlíka) předá očkovací průkaz, rodokmen (u některých organizací registraci) a kupní smlouvu obsahující genetické a zdravotní garance. Někdy také registraci čipování které je v některých zemích povinné. (pozn. v Čechách bude povinné čipování zavedeno od 1.1.2007) Někteří chovatelé Vám také poskytnou výsledky testů FIV, FELV a případně výsledek vyšetření rodičů na HCM.
  Pokud si v budoucnosti kotě/kočku nebude majitel moci z jakéhokoliv důvodu nechat, měl by být jeho chovatel první komu ho nabídne zpět, případně s kým se poradí při hledání nového domova pro kotětě/kočku. Dobrý chovatel je bez otázek vezme zpět nebo najde nového majitele. Pro solidního chovatele je šťastný život kotěte  priorita, finanční zisk je druhotný. Je ale neseriozní toho zneužívat, pořídit si mazlíka a pak jej vrátit až Vás po čase omrzí. Z tohoto důvodu také někteří chovatelé část ceny berou jako nevratnou zálohu.
  www.tyrellsphynx.com

   

 • Co si připravit na příchod sphynxíka

  Pelíšek, misku na vodu, misku na žrádlo, hračky, škrabadlo, krmivo, stelivo, kočičí záchůdek, kleštičky na drápky, přepravku. Zkontrolujte domácnost, jestli na sphynxíka nečeká nebezpečí např. jedovaté kytky, různé chemické přípravky…atd. Nezapomeňte se u chovatele informovat na jaké stelivo a krmivo byl sphynxík zvyklý, aby alespoň první dny bylo stejné jako u chovatele. 
   
 • Sphynx a zima

  Na první pohled na Vás může působit, že je sphynx citlivější na chlad. Ale není to pravda. Nevěřte tomu, že se musí i doma oblékat. Sphynx si najde vždycky teplé místečko např. pod dekou na gauči, v pelíšku na topení, u Vás v náruči atd. 

 • Sphynx a strava

  Musí být kvalitní a pestrá jako u každého plemene koček, jen se třeba vyvarovat granulím s vysokým obsahem tuku. Jelikož sphynx má díky své nahatosti rychlejší metabolismus a nestačí ho zpracovat a tím mohou mít například i dlouhodobé průjmy.


 • Sphynx a základní péče

  Koupání: Sphynxíkovi myjeme kůži, takže se nedoporučují vlasové šampóny. Vhodná jsou např. tuhá dětská mýdla, různé dětské sprchové gely….každý sphynx je jiný a každému vyhovuje něco jiného.
   
  Oči a drápky: Oči sphynxíků je třeba čistit častěji. Díky absenci řas, se více tvoří ospalky. Drápky čistíme vlkými ubrousky a stříháme pravidelně asi 1x týdně.
   
  Uši: Při první návštěvě veterináře, který vidí Sphynxí uši poprvé Vás může vyděsit konstatováním, že sphynx v nich má svrab. Nenechte se vyděsit. Kvůli absenci chloupků, prach a nečistoty uváznou v uších a ne na srsti, také se v nich tvoří více tmavý maz.
   
 • Steliva

  Hrudkující:Hrudkující stelivo se většinou skládá z horninového materiálu bentonitu, který při kontaktu s tekutinou nabobtná. Takto vzniklé hrudky mají pevnou a plochou konzistenci. Tvorba hrudek v kočkolitu usnadňuje jejich odejmutí a tím i čištění kočičí toalety.
   
  Nehrudkující: Nehrudkujíci podestýlky absorbují velké množství tekutiny a pachu výjimečným způsobem. Odpadne Vám každodenní vybírání vzniklých hrudek.
   
  Rostlinné stelivo: Tento kočkolit je 100% biologicky odbouratelný a skládá se většinou ze dřeva, starého papíru, slámy nebo jiných rostlinných materiálů. Rostlinné stelivo je k dostání jako hrudkující nebo nehrudkující.
   
  Silikátové stelivo: Silikátové stelivo se vyznačuje velmi rychlou savostí a pohlcením zápachů. Toto stelivo může, díky své porézní struktuře, pojmout takřka stejné množství vlhkosti jako samo váží. Silikáty jsou relativně bezprašné a vysoce efektivní.

Kontakt

Sphynx Cattery Mutiny,CZ Sandra Lamichová
Ostrava

+420.603975205

Copyright © 2012 | Sphynx Cattery MUTINY,CZ

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode